Engedélyezési eljárás lebonyolítása
Engedélyezési eljárás lebonyolítása
2020.07.28
Vállalom felnőttképzési intézmények engedélyezési eljárásának lefolytatását. A képzési programok elkészítésétől a minőségirányítási rendszer kidolgozásán át a helyszíni ellenőrzésig.
Általános információk a felnőttképzési engedélyről és a szabályozási rendszerről
A felnőttképzésről szóló
2013. évi LXXVII. Felnőttképzési törvény,
valamint a 393/2013.
(XI. 12.) Kormányrendelet
új alapokra helyezték a felnőttképzés szabályozását. A felnőttképzési akkreditáció (programakkreditáció és intézményakkreditáció) helyett új fogalom született: a felnőttképzési engedély.
A 2013. szeptemberétől érvényes szabályozási rendszer szerint
- OKJ-s képzéseket kizárólag a hatályos felnőttképzési törvény szerint megszerzett engedély birtokában lehet hirdetni és folytatni.
- A támogatott külső képzéseket kötelező engedélyeztetni.
- A nem támogatott "egyéb szakmai", nyelvi, vagy "egyéb" képzések nem "engedélykötelesek", de engedélyeztethetők (pl. ÁFA-mentesség, minőségbiztosítás érdekében).
- Számos, egyéb jogszabály hatálya alá tartozó képzés kikerült a felnőttképzési törvény hatálya alól (pl. a hatósági jellegű képzések, az akkreditált pedagógus továbbképzések stb.).
- Új képzési forma: a nem OKJ-s, nem támogatott és egyéb jogszabály által sem szabályozott képzéseket lehet szabad szolgáltatásnyújtásként is folytatni. Ezek a szabadpiaci képzések, melyekre csak a fogyasztóvédelem előírásai vonatkoznak, nincsenek szigorú dokumentálási kötelezettségek sem (az OSAP statisztikai adatszolgáltatást azonban kötelező teljesíteni az ilyen képzéseknél is).
Egy képző intézmény jelenleg (akár párhuzamosan is) folytathat

- A felnőttképzési törvény szerint engedélyezett képzéseket (felnőttképzést).
- Egyéb jogszabályok által szabályozott képzéseket.
- Szabadpiaci képzéseket.